Zářijové hvězdy


Eva HájkováČERVENÁ JABLKA


Červená jablka

visí mezi listím

Vítr se opírá do větví

houpá je sem a tam

Slunce se skrývá

pod oblačnou přikrývkou

a skoro nehřeje

Šedivá mračna

chvílemi pustí spršku na zem

Ještě ne podzim

a už nevlídno

Kulatá hladká jablka

chvějí se na stromě

jako mé srdce v hrudi

Ještě ne nemoc

a už slabost

Možná cítí tu podobnost

se zralými plody

co visí na tenkých stopkách

Vítr jimi cloumá

a každou chvíli hrozí pádZÁŘIJOVÉ HVĚZDY


Vzpomínám na léto

kdy za teplých nocí

kuňkaly pod hvězdami žáby

a všechno rostlo a stoupalo k nebi

Tma už si bere větší podíl dne

a noci začínají studit

jak voda v hluboké tůni

Když probudí mě stáří

dívám se oknem na hvězdy

tiché a zářící

Vidím oj Velkého vozu

visící nad nočními střechami

A včera brzy ráno

jsem cestou na nádraží

zahlédla Orion

to zimní souhvězdí svého dětství

3 komentáře u „Zářijové hvězdy“

  1. Po dosti dlouhém hledání se mi přece jenom podařilo objevit snímek nočního nebe, který by splňoval oba potřebné požadavky: na straně jedné nebe plné hvězd, a na straně druhé souhvězdí Orion, jak ho zmínila paní Hájková jakožto „zimní souhvězdí svého dětství“.

    Já sám mám totiž jednu takovou vzpomínku z dětství, bylo to u babičky v Krušných horách, jednoho večera jsme vyšli na dvorek za domem, a nad hlavami nám zářilo až neuvěřitelně hvězdnaté nebe. Mám pocit, že nikdy předtím, a nikdy potom jsem neviděl takové množství hvězd najednou. Byl to strhující pohled, a svým způsobem – i když v tom věku jsem o něčem takovém ovšem ještě neměl bližší představu či pojem – vlastně mystický zážitek. Nikdy v životě jsem na tento výjev nezapomněl.

  2. Je hezké, že jste našel obrázek právě s Orionem. Pozorovala jsem jej ráda už když mi bylo třináct nebo čtrnáct. Z balkónu u bytu mých rodičů ve čtvrtém patře domu v Porubě. Balkón směřoval k jihu a Orion býval někdy viditelný celou noc.
    Na tom balkóně jsem mimochodem trávila dost času, zejména pozorováním oblohy. Na obzoru bylo též vidět Beskydy. V zimě na nich mohl člověk vidět ležet sníh.

  3. Já jsem právě s Orionem měl ještě jeden nevšední zážitek. To už bylo ale tady v Německu, tedy v mém dospělém věku. Pracoval jsem u jedné firmy ve večerních směnách; a jednoho večera jsme s jednou mladou kolegyní stáli na firemním parkovišti (bylo to mimo Mnichova, vezl jsem ji odtamtud do města), a náhle jsem pohlédl na temnou večerní či noční oblohu. A spatřil jsem tam právě souhvězdí Oriona, mimořádně zřetelně. Byl jsem tím v tu chvíli nemálo překvapen; snad tím že jsem nečekal že se tam zjeví takto jasně, v celé své postavě. Na jedné straně by se dalo říci: banální zážitek, ale přece jenom mě tento výjev v tu chvíli nějakým nevysvětlitelným způsobem okouzlil.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *