Lilie


Eva Hájková
LILIE


Kolébá se ve větru

na vysoké noze

Sněhobílá jako hvězda

na obloze

Tajemná a mystická

Sluší mladým novickám

nebo svatým

Rozkvetlá je plná vůně

poprášená v něžném lůně

pylem zlatýmCHŮZE V RANNÍ ROSE


Po chladné noci

třpytí se v zahradě tráva

Milión kapek

rozzářilo slunce

jako diamanty

Občas se zablýskne

maličká duha

Bosýma nohama

nořím se do mokré trávy

až chlad projede kůží

svaly a nervy

Kráčím odhodlaně

ranní rosou

v tom pozdním létě

Špačci mě zvědavě

pozorují z větví

Jestlipak rosa

studí také je?

3 komentáře u „Lilie“

 1. Pro tentokrát mi dalo nemalou práci nalézt nějaký příhodný obrázek lilie. V internetu jsou jich celé spousty, ale buďto jsou ty lilie barevné (a zde je výslovně řeč o bílých), nebo příliš malé, nevýrazné. Nakonec jsem narazil na tuto; ta v každém případě přímo vyzařuje čistou bílou barvu, tak jak je o ní řeč v básničce.

 2. „Chůze v ranní rose“ – hned jak jsem poprvé přečetl tuto básničku, projela mi při jejím vyústění hlavou myšlenka, že mi to nějak trochu připomíná japonský zen. (Což se ovšem při básničkách paní Hájkové nestalo poprvé.)

  A to proto že je to – toto vyústění, tato závěrečná otázka – natolik nečekaná, neobvyklá. Kdy už člověk pomyslí na něco takového? Snad ještě tak v zimě, za sněhu; ale v souvislosti s rosou?… Je to jakési „vykolejení“ ze standardního, očekávatelného průběhu myšlenek, je to pohled z nové, nečekané souvislosti, respektive tuto nečekanou souvislost odkrývající; a víceméně právě toto je i podstatou zenu. Nebo přinejmenším jednou z jeho klíčových charakteristik.

  Bylo by zajímavé tuto básničku nechat přečíst nějakému japonskému mistrovi zenu; jestli by v ní také pocítil nějakou niternou příbuznost?… 😉

 3. A zároveň mi tato básnička teď připomnělo krásnou českou písničku „Hvězda na vrbě“ (zrovna nedávno jsem tu na ni vzpomínal).

  „Ať se pro ni rosou brodí
  A pak vrbu najde si
  A pro ty co kolem chodí
  Na tu větev zavěsí…“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *