Forum

Nepodmíněný základn...
 
Notifications
Clear all

Nepodmíněný základní příjem  

  RSS

Josef Poláček
(@admin)
Member Admin
Přidal se: před 6 měsíci
Příspěvky: 8
6 května 2020 21:03  

Svého času byl dost velký rozruch kolem finského experimentu s nepodmíněným základním příjem. Tento experiment byl právě ukončen.

 

Ovšem - výsledky jsou dost rozporuplné. A v každém případě: nebyl to skutečně žádný NPZ v obvykle míněném smyslu. Dostávali ho jenom nezaměstnaní; chyběl tu tedy zcela základní znak klasického NPZ, tedy že by ho dostávali všichni. A jeho výše byla 560 euro - tedy víceméně tolik, kolik v průměru může činit sociální pomoc.

Nedalo se tedy zjistit prakticky nic o tom, do jaké míry by "skutečný" NPZ byl či nebyl financovatelný (jakože nebyl). To jediné co se tu zjistilo, bylo že

- část oněch nezaměstnaných se cítila s touto dávkou volněji a sebevědoměji

- ale druhá část se naopak cítila být pod psychickým tlakem, v tom smyslu že se cítila být zavázána najít si práci.

Ale jak řečeno, celkem vzato: nejednalo se o skutečný NPZ, a tímto experimentem se nakonec nezjistilo víceméně nic.

This topic was modified před 5 měsíci by Josef Poláček

Citace
Josef Poláček
(@admin)
Member Admin
Přidal se: před 6 měsíci
Příspěvky: 8
6 května 2020 21:41  

K tomu je ještě nutno připojit: cílem tohoto experimentu nebylo nic jiného, nežli zjistit jestli nezaměstnaní s tímto "NPZ" si rychleji najdou zaměstnání, nežli ti bez něj. Ale jak se zdá toto opatření nemělo v daném ohledu žádný měřitelný vliv. Navíc teď do toho přišla koronakrize, takže experiment byl definitivně stornován.


OdpověďCitace
Lenka Vytlacilova
(@lenka-vytlacilova)
New Member
Přidal se: před 1 měsícem
Příspěvky: 1
11 srpna 2020 12:52  

Existuje názor, že minimalistický základní nepodmíněný příjem by byl dobrý pro státy jako Indie.

Dát lidem dolar denně, aby měli na placky.

Jinak bych, v našich podmínkách,  hlasovala pro nějaký fond jako má Aljaška, což není základní nepodmíněný příjem, byť si ho někteří s ním pletou.


OdpověďCitace
Josef Poláček
(@admin)
Member Admin
Přidal se: před 6 měsíci
Příspěvky: 8
31 srpna 2020 17:17  

Moc se omlouvám že reaguji až s takovým zpožděním; ale bohužel zdejší fórum se doposud nijak moc neujalo, takže jsem si až teď - čistě náhodně - povšiml, že se v něm objevil nový příspěvek.

Jinak: NPZ ve státech jako Indie - to by fakticky nebylo nic jiného nežli suplování docela obyčejné sociální pomoci. Jedině s tím rozdílem, že by to bylo paušalizované. 

Právě tohle - tedy výše příspěvku - by ostatně do značné míry bylo rozlišovacím kritériem mezi pouhou sociální pomocí, a skutečným NZP. Druhým kritériem by bylo zda by tyto dávky byly poskytovány paušálně, anebo jenom potřebným.

Pokud by ale byly poskytovány paušálně, a ve výši dejme tomu nějakých 1500 euro (což už by byl skutečně reálný "základní příjem") - pak se nedá nic dělat, ale něco takového by absolutně nebylo financovatelné.

Co se týče té záležitosti s Aljaškou, tady bohužel nemám žádné bližší informace, o co se tu jedná.


OdpověďCitace
Share: